JOF01 :: 05 :: Mangowe zakupy

22:47:00 MrJedi 7 Comments



Wraz z odcinkiem piątym, zdecydowanie wkraczamy w sam środek świata japońskiej popkultury. Zaczynamy od szybkiego przewodnika po "fanowskich zakupach" w Tokyo - i nie łudźcie się, że to co tu pokazaliśmy, wyczerpuje temat - to co tu widać, to zaledwie wstęp - i tak go właśnie potraktujcie. Temat bowiem jest tak bogaty, iż materiału dotyczącego zakupów i rozrywek tylko w jednej tokijskiej dzielnicy, starczyłoby na kilkadziesiąt odcinków. A zatem - jeszcze nie raz do przedstawionych tu tematów i miejsc wrócimy.

:: Zakupy w Tokyo :: Pamiętam, dawno temu, oglądając jakiś film dokumentalny o Japonii, natknąłem się na wypowiedź pewnej młodej Japonki, która na pytanie: Co jest twoim hobby? - odpowiedziała bez zastanowienia: zakupy. Wtedy uznałem, że to jakaś wyjątkowo głupiutka osoba, no bo jak zakupy mogą być czyimś hobby? Sprawa zaczynała mi dawać coraz więcej do myślenia, gdy natknąłem się na kolejne przypadki "japońskiej zakupomanii", a "ofiarami" tego zjawiska byli różni ludzie: różnych płci, w różnym wieku, wykonujący bardzo różne zawody. Zjawisko to pojąłem w pełni dopiero wtedy, gdy przybyłem do Tokyo. Tak, moi drodzy - w tym mieście jest to jak najbardziej możliwe. Bo cała frajda polega na tym, iż można tu kupić praktycznie wszystko, a wybór i jakość towarów jest niewyobrażalna dla kogoś, kto osobiście nie zetknął się ze zjawiskiem japońskiego społeczeństwa konsumpcyjnego. Wyobraźcie sobie choćby jedną rzecz, którą lubicie - cokolwiek to będzie: muzyka, konkretny zespół, motoryzacja, anime, gry wideo - cokolwiek. I wyobraźcie sobie, że w zasięgu Waszych rąk jest WSZYSTKO. Nie - plotę bzdury - tego się nie da wyobrazić. Tego trzeba doświadczyć.

:: Akihabara :: Akihabara, to miejsce bardzo szczególne dla wszystkich entuzjastów elektroniki, mangi, anime i gier wideo. Nie - "szczególne" to mało powiedziane - to raj. Prawdziwe El Dorado - spełnienie fantazji szalonego fana. Dziesiątki kolorowych sklepów, wypełnionych po brzegi wszystkimi gadżetami, jakie jest w stanie człowiek wymyślić oraz usługami, skierowanymi specjalnie do fanów. Akihabara to światowa stolica fanów - miejsce, w którym wszystko co nierealne jest normą. Jeśli kiedykolwiek marzyliście o tym, aby znaleźć się w świecie swojego ulubionego anime, filmu, gry, itp. - przyjedźcie do Akihabary, a Wasze sny się spełnią. Do samej Akihabary wrócimy jeszcze niejednokrotnie - ten film potraktujcie tylko jako rozgrzewkę.

:: Harajuku :: Harajuku to kolejne, po Akihabarze, "magiczne miejsce" w Tokyo, które każdy fan japońskiej popkultury obowiązkowo znać powinien. Szczególną uwagę w tym filmie poświęciliśmy najsławniejszej ulicy w tej dzielnicy - Takeshita Dori. Ulica ta to centrum mody młodzieżowej, na której mieszczą się liczne sklepy z oryginalnymi ciuchami, wykraczającymi w swych designach daleko poza jakiekolwiek standardy. Można tu się przebrać w styl gotycki, lolitkowy, j-rockowy i wiele innych. Moda tu lansowana obiega najpierw całą Japonię, a potem trafia po latach do sklepów na całym świecie, gdyż kreatorzy z całego świata przyjeżdżają tu, aby zaczerpnąć inspiracji. Takeshita Dori to niesamowita ulica - tu po prostu przyjechać trzeba. Do Harajuku wrócimy jeszcze niejednokrotnie, gdyż dzielnica ta ma do zaoferowania jeszcze inne atrakcje - postaramy się pokazać Wam je wszystkie.

:: Book-Off :: Zdecydowaliśmy się zaprezentować Wam japońskie second-handy, zaczynając właśnie od sieci sklepów "BOOK-OFF", gdyż jest to najpopularniejsza i najłatwiej dostępna sieć w Japonii, w której można kupić po bardzo atrakcyjnych cenach, mnóstwo fanowskich dóbr wszelakich: mang, anime, video gier, artbooków, książek, płyt z muzyką. Tego zjawiska nie da się tak pobieżnie opisać - jak wszystko w Japonii - to bardzo wyjątkowe doświadczenie. Przerzucanie towarów na półkach w japońskich second-handach, to jak poszukiwanie skarbu, który na pewno gdzieś tu jest w pobliżu, a odnalezienie go jest tylko kwestią czasu. Fantastyczna zabawa dla każdego fana.

:: Nakano :: Nakano Broadway, pasaż handlowy, który pokazujemy w tym filmie, jest przykładem na to, iż w Tokyo wcale nie trzeba poruszać się po "fanowskich dzielnicach", aby trafić do prawdziwych "fanowskich skarbców". Taka właśnie jest Japonia dla każdego spragnionego wrażeń fana - zawsze pełna niespodzianek. Pasaż ten polecamy Wam również z innych względów - można tam zjeść tanie i dobre sushi oraz tanio kupić fajne - nie tylko młodzieżowe - ciuchy. Mówiąc w skrócie - to dobre miejsce na sobotnie, popołudniowe zakupy.

Re-edycja filmu z roku 2013:



Starsza wersja filmu z roku 2008:



Więcej mangowych zakupów? Zerknij tutaj:
Japonia oczami fana :: short 13 :: Totoro i mangowe cukierki

7 komentarzy:

  1. genialne
    zawsze czekam na nowe odcinki i ten jak zwykle jest super

    mam nadzieje, że jeszcze będziesz dodawał następne

    pozdro i dzieki

    OdpowiedzUsuń
  2. Doceniam trud montażu ^^ Można by jeszcze w niektórych miejscach wyciszyć tło, gdyż komentarze są zagłuszane. Czekam na kolejne odcinki :P Pozdro

    OdpowiedzUsuń
  3. no nie super..szczególnie,,kłułik,,
    a na widok cen w sklepach z mangami to az ślina cieknie:)
    a tak swoja droga chciałem się dowiedziec Panie Pawle jak stoja ceny keitai-ów,sa drogie czy raczej tanie, chciałbym sobie jednego kupic jak bede w japoni(tak na marginesie wiekszosc jest z klapka zeby było wiecej miejsca na nalepki:P)Interesowało by mnie tez sprawa card Suica,raz - w japoni jakoś mozna płacic przez telefon za ich posrednictwem tak? a dwa to czy jak bede miał taka ,,suike,, i wruce do polski to czy bedzie ona mi słuzyła za normalna karte kerdytowa np. bede mołg wypłacac pieniadze z bankomatu?
    Z niecierpliwością czekam na kolejne odcinki:)

    OdpowiedzUsuń
  4. Witam i już odpowiadam: :)
    (po więcej szczegółów zapraszam na forum:)
    - Dobry japoński telefon na kartę, to koszt ok. 10.000 jenów, czyli przy obecnym kursie ok. 300 pln. Gdy ja kupowałem, kosztował mnie 200 pln.
    - Suica: najłatwiej jest kupić ją w automacie (chyba ok. 300 jenów) i potem również w automatach się ją doładowuje; Suica działa na bramki w metrze i kolei naziemnej (JR) oraz w autobusach, można też nią płacić w niektórych sklepach i automatach. Nie, po przyjeździe do Polski nie będzie działała. :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Dziękuję wam za tego wspaniałego bloga ;((. Aż w zruszam się :D
    Cieszę się że moge Japonie chociaz z internetu zobaczyc z taki swietny sposob! niestety nigdy nei bedzie mnie stac na japonie wiec ciesze sie ze powstala ta strona!!dZIEKUJE!mam nadziej ze doceniacie ten fart ze ejstescie tam!
    pozdrawaim

    OdpowiedzUsuń
  6. MrJedi ile kosztuje taki przeciętny wyjazd do Japonii, przelot, hotel itp.? Moim marzeniem jest tam pojechać, ale nie wiem ile pieniędzy bym potrzebowała. Czy trzeba dużo brać na wymianę? Oraz czy nieznajomość języka jest sporą przeszkodą?

    OdpowiedzUsuń
  7. To pytanie zadawane jest mi bardzo często, dlatego zapraszam na forum, gdzie ten temat jest na bieżąco i wszechstronnie omawiany. :)

    OdpowiedzUsuń

...