JOF03 :: 17 :: Rikugien: miejski las

17:18:00 MrJedi 0 Comments


Zalane betonem Tokio na pierwszy rzut oka wydaje się być pozbawione zieleni, ale to tylko pozory. W całej stolicy Japonii zieleń wylewa się na każdym zakręcie, czy to w postaci wielkich i różnorodnych parków i ogrodów, czy też niewielkich ogródków, umieszczanych praktycznie wszędzie: w firmach, miejscach użyteczności publicznej, czy w prywatnych domach i mieszkaniach.
Jedną z oryginalniejszych opcji obcowania z naturą na jakie natkniemy się w Tokio jest Rikugien, powstały na przełomie XVII i XVIII wieku (oddany do użytku w 1702 roku) park krajobrazowy. Nie jest to typowy park, czy też ogród, jaki większość z nas kojarzy z Japonią. Przy pierwszym zetknięciu Rikugien wydaje się być podobny do zwykłego lasku, "dziko rosnącego" gdzieś nad jeziorem. I takie właśnie między innymi było zamierzenie jego twórcy: naturalność. Nie ruszając się z miasta, możemy natychmiast przenieść się na cały dzień w zielone leśne ostępy i podziwiać naturalnie piękne widoki, rozłożone wokół wielkiego jeziora. Gdy wchodzimy do parku, początkowo wszystko wydaje się chaotyczne i pozostawione bez opieki, jednak wystarczy zagłębić się w tym zielonym kompleksie, aby szybko dostrzec, jak wiele wysiłku wkładają opiekujące się parkiem ekipy ogrodników, aby nadać temu miejscu naturalny wygląd.

Nie będę się tutaj rozwodził nad historią, atrakcjami i stylem, jaki reprezentuje Rikugien, a po prostu zapraszam was na spacer po tym pachnącym lasem kawałku miejskiej zieleni. W końcu to właśnie do tego służą takie miejsca.Jeśli interesują cię inne zielone miejsca w Japonii, jakie odwiedziliśmy z naszą kamerą, być może zechcesz również obejrzeć poniższe filmy:
JOF01 :: 09 :: Hanami
JOF02 :: 08 :: Sakura in the Night
JOF02 :: 14 :: Wycieczka z duchami
JOF02 :: 19 :: Naturalne parkowanie
JOF02 :: short 06 :: Zielone Tokio i karas
JOF03 :: 14 :: Asakusa

0 komentarze:

...