Keitai Novel: opowiadania na komórki

13:28:00 MrJedi 0 Comments

Keitai Shosetsu, czy też Keitai Novel, to stosunkowo nowy trend/zjawisko w Japonii, którego popularność od chwili pojawienia się, czyli od ok. 2007 roku, rośnie w zawrotnym tempie. Czym dokładnie są Keitai Shosetsu? Odpowiedź jest bardzo prosta - to opowiadania pisane przez zwykłych ludzi na telefonach komórkowych z przeznaczeniem do czytania na tychże samych telefonach. Pomysł niby prosty, ale życie uczy, że to właśnie te najprostsze pomysły są najlepsze.


W Japonii natychmiast pojawiły się specjalistyczne serwisy poświęcone nowej usłudze, dzięki czemu w bardzo prosty sposób można wprost ze swojego telefonu komórkowego, w parę chwil, przesłać lub ściągnąć dowolne opowiadanie. Pomysł ten zyskał sobie tak gigantyczną popularność, że na największy japoński portal o tej tematyce średnio co minutę wgrywane jest jedno opowiadanie. Serwis jest bezpłatny, jednak istnieje możliwość głosowania na najlepsze opowiadania, a najpopularniejsze teksty są nawet publikowane w formie książek, mang, a nawet adaptowane na seriale telewizyjne.

Oczywiście, nowy trend ma zarówno swoich zagorzałych zwolenników, jak i przeciwników. Ci ostatni zarzucają publikowanym tekstom zbyt "potoczny" język, odbiegający od poziomu/stylu publikowanych w tradycyjny sposób powieści i opowiadań. Cóż, nie da się ukryć, iż nowa forma pisarska aktywowała nowe grono twórców, którzy zazwyczaj dotąd nie publikowali swoich tekstów; nie są to więc zawodowi pisarze, a zwykli użytkownicy telefonów komórkowych, którzy po prostu odkryli nową sposobność do podzielenia się z innymi użytkownikami swoimi pomysłami/tekstami. I nie ma w tym nic złego. Samo zjawisko zresztą nie jest nowe, gdyż w internecie od co najmniej kilkunastu lat pojawiają się tzw. fanfiki (fanfic), opowiadania pisane przez amatorów, czerpiących swoje inspiracje z istniejących już tekstów, filmów, gier, itd. Wraz z rozwojem technologii naturalne jest więc, że ludzka potrzeba tworzenia, znajduje sobie nowe "nisze technologicznej dystrybucji", którymi może swobodnie docierać do wszystkich zainteresowanych odbiorców.

Warto tutaj dodać, iż japońskie telefony komórkowe (tzw. keitai) nie od dzisiaj znane są z niespotykanej gdzie indziej na świecie wielofunkcyjności, w której wprowadzaniu i stałym rozszerzaniu Japończycy przodują od samego początku. Japońskie telefony już dawno temu przestały służyć Japończykom tylko do dzwonienia; to właściwie przenośne mini-komputery z całą masą usług sieciowych, takich jak: VOD (filmy na życzenie), odtwarzacze muzyki, czytniki książek i komiksów, interaktywne mapy, przewodniki po najbliższej okolicy i wiele innych usług, bez których przeciętny Japończyk już dzisiaj nie może się obejść.

Druga kwestia, którą warto poruszyć przy tej okazji, to fakt, iż w świecie japońskiej popkultury twórczość fanowska to już tradycja. W Japonii bowiem istnieje gigantyczny rynek tzw. doujinshi, czyli fanowskich komiksów (manga), których jest i powstaje tak wiele, iż w całej Japonii funkcjonuje tysiące specjalistycznych księgarń, koncentrujących się tylko na sprzedaży twórczości japońskich amatorów, a jakość tych prac często nie odbiega od poziomu prac tworzonych przez profesjonalistów. Zresztą, niejeden profesjonalista korzysta z rynku doujinshi, publikując swoje prace pod pseudonimem, a wielu dzisiejszych zawodowych rysowników zaczynało właśnie od fanowskich prac na rynku doujinshi. Doujinshi to naprawdę fascynujące zjawisko, do którego na pewno jeszcze wrócimy

Jak uczy życie, to co w Japonii popularne jest dzisiaj, za parę lat popularne staje się również w zachodniej części świata. Ciekawe więc, kiedy moda na opowiadania na telefony komórkowe, które już przecież i u nas też przestają służyć tylko jako telefony, dotrze również i do nas.


Niepowtarzalne Obudowy na iPhone`a 3G, 4G i iPada w sklepie Zazzle!

0 komentarze:

...