JOF02 :: 10 :: Kyoto ni Yokoso!

23:08:00 MrJedi 5 Comments

Shinkansen to niesamowity środek transportu naziemnego. Dla Polaka przyzwyczajonego do wyrafinowanej jakości PKP, to jak objawienie. Odkrycie, że podróż pociągiem może być naprawdę przyjemna: szybka, wygodna, miła - cywilizowana w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Tylko dlaczego musimy jechać po takie wrażenia aż do Japonii?

Pewnego dnia wsiedliśmy na tokijskiej stacji do jednego z tych legendarnych pociągów i wyruszyliśmy na wyprawę do niekwestionowanego centrum kulturalnego Japonii - Kyoto. Miasto to jest jednym z obowiązkowych punktów wycieczki do Japonii. Jest klasą samą w sobie. Nie jest tak różnorodne i żywe jak Tokyo, ale wcale takie być nie musi, bo oferuje nam coś zupełnie innego - namacalną historię. To zupełnie inna płaszczyzna doznań. Choć równie japońska jak ta tokijska. Japonia niejedno ma imię.


Kyoto na pierwszy rzut oka może wydać się zwyczajne, ale wystarczy chwilę tu pomieszkać, poczytać o tym miejscu, posłuchać mieszkających tu ludzi, pochodzić tutejszymi uliczkami, aby przekonać się, że w tym miejscu żyje duch przeszłości, który wciąż odciska silne piętno na dniu dzisiejszym. To jest właśnie magia tego miejsca. Trzeba ją tylko poczuć, a nie jest to zbyt trudne.A zatem, niniejszym przybyliśmy do Kyoto. Miejsce to przypadło nam do gustu od pierwszych chwil. Na pewno będziemy tu wracać. Niniejszy film przedstawia urywki naszych pierwszych wrażeń, powstałych w zetknięciu z tym niezwykłym miejscem. W kolejnych odcinkach przyjdzie kolej na konkrety: warowne mury zamku, świątynię, gejsze (geiko). Wszystko przed nami.

5 komentarzy:

 1. Czasem sie zastanawiamy tutaj kogo stac na przejazdy shinkansenem, i zawsze dochodzimy do tego samego wniosku - turystow ktorzy kupili sobie JR Pass (albo tych ktorzy szukaja wrazen i kupuja indywidualny bilet) i salarymanow, ktorym firma zwraca koszty podrozy. Twoj filmik wydaje sie to potwierdzac :-)

  OdpowiedzUsuń
 2. @Patryk
  dla tubylcow nie jest to tania propozycja. Np. ode mnie shinkansenem do Tokio w godzine za 9000 jenow. Zwykly pociag - 1800 jenow i w 2,5 godz.

  OdpowiedzUsuń
 3. To specjalny bilet dla turystów, do kupienia poza Japonią, który pozwala korzystać z kolei JR i sporo na tym zaoszczędzić. Taki bilet działa na określony okres czasu (od 7 dni do miesiąca, chyba, zależnie od opcji) i w tym czasie można jeździć do woli. W przypadku shinkansena zwraca się już po pierwszym przejeździe. Zapraszam na forum do odpowiedniego topiku, tam omawiamy tego typu kwestie na bieżąco: http://japoniaoczamifana.frix.pl/temat/13931/pytania-dotyczace-wyjazdow

  OdpowiedzUsuń
 4. Pytać należy w biurach podróży. Główny punkt sprzedaży na Europę mieści się w Niemczech. Karty działają na określony czas (od chwili aktywacji na miejscu), wystarczy pokazać obsłudze na bramce zamiast biletu i jeździmy do woli na wszystkich liniach JR. Bardzo ekonomiczne.

  OdpowiedzUsuń

...